Official

“Official” kelimesi İngilizce kökenli bir söz olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “fariza” yahut “iş” demeına gelir. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda idare ve hükümet maslahatlerinde kullanılırdı.

ılımlı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tarif etmek dâhilin kullanılmaya kellelandı. Bu görevliler, örneğin mutluluk daireleri yahut kiliselerde çeşitli maslahatlerle mesul olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi henüz geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda bulunan herhangi bir kişyavuz tarif etmek dâhilin kullanılmaya kellelandı. Günümüzde, “official” kelimesi çoğu kez hükümet, spor yahut iş dünyası kadar resmi bir konumda bulunan kişmüterakki yahut kurumları tarif etmek dâhilin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, söz resmi yahut salahiyettar bir konumda bulunan herhangi bir kişyavuz tarif etmek dâhilin kullanılmaya kellelamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir