Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yaneşeliığı topluluk içre kıymeti olan , kabiliyet, gidişat ve diğer davranış biçimlerini vüruttirdiği süreçlerin tüyönetmen.

Eğitim bilimi, önceden saptanmış esaslara için insanoğluın davranışlarında belli vürutmeler esenlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim bilimi; ferdin davranışlarındaki evetşantısı yoluyla kasıtlı olarak ve isteyerek bileğçalışmame meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü gibi eğitimin bir çok tanımı bünyelabilmektedir. Ancak, hasetmüzde çoğunlukla yeğleme edilen tanım:

“Bireyin davranışında, kendi evetşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak matlup yönde( eğitimin fakatçlarına elverişli ) bileğçalışmame meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu aşinalık için;

· Eğitim bilimi bir süreçtir.

· Eğitim bilimi sürecinde, ferdin davranışlarının matlup yönde bileğçalışmatirilmesi fakatçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğçalışmame kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim bilimi sürecinde ferdin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç çizgi öğesi vardır.

1. Yalnızç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim bilimi fakatçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam fiyat ve kıymetlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı mecmu kültürler için nüshadır. Yalnızçların içeriği ve öğrenme için kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre için bileğçalışmaebilir, fakat sürecin doğkakımı bileğçalışmamez.

Eğitim bilimi kapsamı ve tanımlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün boyunca birbunca filozof ve eğitimci, eğitimin ne olduğuna değgin farklı farklı tanımlamalarda bulunmuştur. Günümüzde ise eğitimin ikrar edilen standart tanımı şudur: Eğitim bilimi, ferdin davranışlarında kendi evetşantıları yoluyla kasıtlı olarak istendik davranış bileğçalışmaikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanımlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu tanımlamanın içre eğitime değgin temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları yoluyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğçalışmaikliği” ve “müddetç” gibi kelimeler eğitimin esas taşlarıdır.

Eğitim bilimi, âdem için yaşam boyu devam eden bir süreçtir ve davranışlarda değişiklik meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise ferdin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik şu demek oluyor ki beklentilere ve hedeflere elverişli olabileceği gibi istenmedik yönde bile vürutebilir. Eğitim bilimi sürecinin çalışmaletilmesi ise kasıtlı şu demek oluyor ki programlı ve programlı olabileceği gibi vürutigüzel bile mümkün. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal terbiye, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal terbiye denir. Elan açıklayıcı bir örnek verirsek mektep, dershane, terbiye merkezleri gibi mekânlarda verilen terbiye formal; ferdin kendi çevresinden edinmiş olduğu ve planlı programlı sıfır terbiye ise informal eğitidir. Doğrusu terbiye sadece okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Eğitim bilimi Türleri
Eğitim bilimi türlerine için sınıflandırıldığında formal ve informal terbiye başlamak üzere iki tür ortaya çıkar. Formal terbiye okullarda evet da kurumlarda belli bir tasavvur ve program çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu terbiye tipinin belli bir amacı vardır. Bu düzende terbiye süreci idari bir ekip ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal terbiye ise kendi kendine vüruten ölçüsüz ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki birey bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim bilimi Sistemi
Eğitim bilimi, bir model olarak ele hileındığında ise terbiye sisteminin üç çizgi ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, süreçler ve çıktılardır. Mebde; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, bina, tesisat, maliyet, personel gibi fiziki unsurlardır. Müddetç; mektep içre gerçekleştirilen dersler, öğrenme evetşantıları ve ibret aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde ihtisas, yeterlilik, bitirme, test neticeları gibi matlup davranış bileğçalışmaiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir